חדשות

איגוד המרדימים דורש ממשרד הבריאות למלא התחייבותו להוספת 28 תקנים חדשים

יו"ר האיגוד, פרופ' בנימין דרנגר, שלח מכתב בנושא להנהלת משרד הבריאות, בו הוא מציין כי התוספת הובטחה בעבר, וכי דחייתה בימים אלה מהווה "הפרת הבטחה מפורשת של משרד הבריאות"; לדבריו, תכנית קיצור התורים לא תעבוד ללא הגדלה בתקני המרדימים בבתי החולים

הרדמה (צילום: אילוסטרציה)

איגוד הרופאים המרדימים בהסתדרות הרפואית דורש ממשרד הבריאות להוסיף מיד 28 תקנים למרדימים ב-14 בתי חולים ציבוריים, ומציין כי ללא תוספת זאת הסיכוי ליישם את תכנית משרד הבריאות לקיצור תורים ולהגדלת נפת הניתוחים המבוצעים בבתי החולים הציבוריים "יתקל במכשול אובייקטיבי של חסר ממשי ברופאים מרדימים".

מכתב בנושא נשלח בתחילת השבוע למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, למשנה למנכ"ל פרופסור ארנון אפק ולד"ר ורד עזרא, ראש מינהל רפואה. על המכתב חתום יו"ר איגוד הרופאים המרדימים, פרופסור בנימין דרנגר מ"הדסה".

פרופ' דרנגר: "הובטח לנו אז בכתב על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור אפק, בסיכום עם יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, שהדחיה בישום הסיכום תהיה לשנה אחת בלבד"

פרופ' דרנגר פירט במכתב את רשימת בתי החולים שלהם הובטחו תקנים בהתאם להסכם: 3 תקנים חדשים למרדימים שהובטחו ב"פורייה", ב"הדסה" עין כרם, ב"רמב"ם", ב"וולפסון" וב"ברזילי"; 2 תקנים חדשים שהובטחו ל"זיו", לבית החולים לגליל העליון והמערבי בנהריה, ל"בני ציון", ל"הלל יפה"; ותקן של מרדים אחד נוסף שהובטח לבית חולים "העמק", "כרמל", "מאיר", "הדסה" הר הצופים ו"קפלן" ברחובות.

כיום, מספר המרדימים בכל בתי החולים בארץ הוא 800, ולפי מכתבו של פרופ' דרנגר חסרים 120 תקנים. בדצמבר 2013 סוכמה בין נציג משרד הבריאות, יונתן גרין, הממונה על הקצאת התקנים במשרד הבריאות וההסתדרות הרפואית על תוספת מיידית של 28 תקנים למרדימים. תוספת זו נתמכה בהסכמת משרד האוצר באותה השנה, הדגיש פרופסור דרנגר במכתבו.

"ביצוע התקצוב בפועל נדחה משום שהוחלט על תעדוף המחלקות לרפואה דחופה בהגדלת כוח האדם הרפואי בשנת 2014. ופעולה זו אכן בוצעה. הובטח לנו אז בכתב על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור אפק, בסיכום עם יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, שהדחיה בישום הסיכום תהיה לשנה אחת בלבד".

עתה התברר לאיגוד המרדימים כי סוגיית תקני המרדימים הוכנסה ל"סל גדול של דיון משפטי" בין משרד הבריאות מול הר"י בכל הנוגע לכלל תקני הרופאים. "זוהי הפרת הבטחה מפורשת של משרד הבריאות. אנו כבר בשנת 2016 והנושא הזה טרם הגיע לידי מימוש", הדגיש פרופסור דרנגר.

"אני קורא למשרד הבריאות להחריג את נושא הרופאים המרדימים מהדיון הכללי על התקנים - ולאשר את התקנים לרופאים מרדימים באופן מידי", כתב.
הוא ציין כי הרופאים המרדימים עמוסים כיום בעבודה בחדרי הניתוח והלידה ועובדים מסביב השעון. הוא ציין כי עקב מחסור בתקני מרדימים ניתוחים נדחים, וחולים נאלצים להמתין זמן רב רק משום שחסרים מרדימים לביצוע פרוצדורות שונות.

מחסור גדול במיוחד, ציין עוד, בולט בפריפריה - "בבתי חולים שבהם הגדילו מחלקות אבל לא הוסיפו תקנים". יו"ר האיגוד גם הצביע על קושי להביא מתמחים בהרדמה ממרכז הארץ לבתי החולים בערי הפריפריה מאחר שמעט רופאים מוכנים להתמחות בתחום זה, בעיקר עקב עומסי עבודה.

יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן מסר כי עד אוגוסט 2015 משרד הבריאות אמור היה להשלים בהתאם להתחייבויות קודמות תוספת של יותר מ-1,000 תקנים לרופאים בכל מערכת הבריאות אבל האוצר ומשרד הבריאות החליטו להקצות רק 200 מתוך ה-1000 שעליהם הושג סיכום קודם. לדבריו, להר"י לא נותרה ברירה אלא לפנות לדין הדין לעבודה. התביעה ממתינה לבירור.

משרד הבריאות מסר כי סוגיית התקנים מצויה בהתדיינות משפטית "לאחר שהרי"י דחתה הצעת פשרה שהגשנו.... עד שלא יסתיימו ההליכים המשפטיים לא נדון בחלוקת התקנים", הודיע המשרד.

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' בנימין דרנגר,  משרד הבריאות,  הר"י,  משא ומתן,  פרופ' ארנון אפק,  תכנית קיצור תורים
תגובות
אנונימי/ת
03.03.2016, 18:37

ממממ....למה בבתי החולים הפרטיים לא חסרים מרדימים? למה ״אסותא״ ולא בית חולים ציבורי קנה את המכשיר הMRI החדיש ביותר? לא חסרים מרדימים. חסר ניהול יעיל ויניעני. הנהלה צעירה ודינמית, אנשים עם רצון וחזון. זה הכול.

אנונימי/ת
03.03.2016, 19:30

את/ה טועה. לאסותא לא חסר גם אאג, אורטופדים, אורולוגים... וכן הלאה רופאים שבבתי החולים התור למרפאות שלהם
הוא ארוך מאוד. זה דיון ישן ועייפנו מליצמן, לא תתנו תקנים הציבור יאלץ לחכות לניתוחים ופרוצדורותיותר ויותר זמן.
הנהלה צעירה, דינמית, חדישה, רעננה זה סיסמאות של זרמון גולדמן. ההנהלה היום לא רעה כלל וגם צ'רציל בימיו הטובים היה גורם לבעלי מקצועות חופשיים לוותר על שעות פרטיות ולהחליפן בעבודה ציבורית בעידן כל כך יקר. עם מצוות לא הולכים למכולת ולא משלמים לקבלן 2 מיליון על דירת 4 חדרים.
אז די להיתמם ודי להיטמטם.

05.03.2016, 09:20

וואו, אחת התגובות ההזויות. היכן נפח הניתוחים גדול יותר? בציבוריים או באסותא? היכן מנתחים בוקר צהרים וערב, שישי ושבת את כל אלה שידם אינה מסגת לעבור ניתוח פרטי באסותא, את אלה שמגרדים מהכביש או מזירת הפיגוע או האלימות או שהמפרצת שלהם החליטה להתפוצץ באחת עשרה בלילה, או המסכן שלקה בשבץ מוחי ומגיע דחוף לפרוצדורת נוירואנגיו באמצע הלילה. בכל אלה צריך מרדימים.
אסותא? ברור שלא חסרים שם מרדימים. משלמים טוב ואין תורנויות ואין סופי שבוע.

05.03.2016, 09:27

(משגת)