חדשות

פרופ' אפק: "העברת מקל ממשמרת למשמרת גם היא מסוכנת ואיכות ההתמחות חשובה"

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות אמר את הדברים בדיון שכינסה ועדת הבריאות של הכנסת בנושא מצוקת המתמחים; יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, קרא בדיון להקפיד על תנומות המתמחים במהלך המשמרת, באמצעות החלפה

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק (צילום: פלאש 90)
פרופ' ארנון אפק, משנה למנהל המרכז הרפואי שיבא, יו"ר איגוד מנהלי בתי החולים. "בתי החולים נכנסו להוצאות אדירות עם אפס הכנסות". (צילום: פלאש 90)

ועדת הבריאות של הכנסת קיימה אתמול (ג') דיון דחוף במצוקת הרופאים המתמחים, בעקבות הצעה לסדר היום שהגישו חברי הכנסת מירב בן ארי (כולנו), עליזה לביא (יש עתיד), רויטל סוויד (המחנה הציוני), אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), מיכל רוזין (מרצ) ואורן חזן (הליכוד).

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הגדיר את מצב המתמחים "כאוטי".
"לא מקובל שמישהו יעמוד על הרגליים 26 שעות. זה בלתי אפשרי", ציין. ח"כ אלאלוף דרש ממשרדי הבריאות ומנציגי המתמחים לפתוח מיד במשא ומתן אינטנסיבי.

יו"ר ארגון המתמחים: "לצערי הרב עד עכשיו לא היתה הידברות איתנו"

בנוסף, הוא הורה למשרד הבריאות לדווח לוועדה בתוך חודש על התקדמות הפיילוט לקיצור משמרות המתמחים בבתי חולים נבחרים, עליו הוחלט עוד בשנת 2012. ח"כ אלאלוף הודיע כי ועדת הבריאות של הכנסת תתכנס שוב מיד כשיגיעו הצדדים להסכמות או לחילופין יחול משבר - ובכל מקרה יתקיים דיון נוסף בנושא, בחודשיים הקרובים.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ’ ארנון אפק אמר בדיון: "השקענו בירידה במספר התורנויות של המתמחים. הוספנו 300 תקנים למערכת, 90 מהם כבר אוישו. ב-11% מכלל התורנויות יש מומחים המחזקים את המענה לחולה. בנוסף, התחיל הקורס הראשון של עוזר-רופא. העברת מקל ממשמרת למשמרת גם היא מסוכנת ואיכות ההתמחות חשובה לא פחות. זה גם אינטרס של הציבור, שהמתמחים יהיו מנוסים בטיפולים וניתוחים".

שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), התריעה כי לא ניתן לצמצם את משמרות המתמחים ל-16 שעות בתוך השנתיים הקרובות, לפחות. ח"כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת), רופא במקצועו, אמר כי פיילוט קיצור השעות לבדו לא יפתור את הבעיה.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, קרא בדיון להקפיד על תנומות המתמחים במהלך המשמרת, באמצעות החלפה על ידי רופא נוסף.

ד"ר אראל בוצ'ינסקי, מתמחה ויו"ר מרשם (ארגון המתמחים), סיפר : "לפני שבוע וחצי, בארבע בבוקר, עמדתי מול חולה שקרס והכל התערפל לי בראש. הרגשתי כמו שיכור. עד שאחות צעקה לי: תתעורר. זו תחושה מאוד קשה. למדנו כל חיינו לטפל, אבל השיטה והעומס לא מאפשרים לנו לעשות את זה. לצערי הרב עד עכשיו לא היתה הידברות איתנו".

ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני): "מנצלים אתכם, המתמחים. איך ייתכן שעד היום הוספו רק 90 תקנים מתוך 300 ופיילוט שהוחלט עליו בשנת 2012 לא התחיל? על משרד הבריאות להבין שבעיית המתמחים חמורה יותר מבעיית הבמבה".

ח"כ ד"ר אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): "קיצור תורנויות דורש תקנים בעלות של 400 מיליון שקל. עלינו להפעיל מכבש לחצים על משרד האוצר על מנת שיאשר זאת".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו): "לא הכול זה משרד האוצר. למשרד הבריאות יש תקציב שהוא יכול לתעדף, במקום פרסומות על חטיפים".

נושאים קשורים:  חדשות,  מצוקת המתמחים,  ועדת הבריאות של הכנסת,  פרופ' ארנון אפק,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות

ראו מה שכתבתי במדור "דעות" כאן ב1.6.16 תחת הכותרת: "לחשוב על פתרונות יצירתיים כדי להקל על מצוקת המתמחים לקיצור משך התורנות משמעויות כספיות; לא קל לקבל תקנים נוספים - ואני משוכנע שהציבור עם המתמחים אבל לא כך נערי האוצר". עבודה מעל 16 שעות אינה מידתית ופוגעת בעודה עצמו ובציבור. יש לעשות הכל למען הדברות כדי לפתור את הסוגיה. כמובן המן לא יורד מהשמיים. השאלה מדוע שנים רבות לא עשו דבר כדי לתקן את המעוות. לא יתכן שבמדינת חוק מתקדמת עדיין יש ציבור שלם שעובד בתנאים שלא אנו המומחים היינו רוצים לעבוד. איני מכיר מגזר אחר במערכת הציבורית שעובד מעל 26 שעות רצוף ביעילות. אסור לנו להחריש. אסור לציבור להחריש. חייבים לשים סוף לביזיון שכזה. אסור להמשיך את תקופת העסקה של מתמחים מעבר לשעות עבודה מקובלות בכל מגזר. אחרי הכל המתמחים הם בני אדם כמונו. אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך. איני מבין מה הקשר ל"העברת מקל". שלא יעבירו "מקל", אבל שיאפשרו עבודה בכבוד. העברת משמרת אפשרית בכל מצב. מה עושים בשבתות? מי מעביר את המשמרת??? זו לא סיבה לאפשר המשך העסקת מתמחים בתנאים לא אנושיים. אנא- שבו וסיגרו את הנושא בהדברות הדדית.

אנונימי/ת
08.06.2016, 15:21

העברת מקל ממשמרת למשמרת מתרחשת כבר שנים במקומות מסוימים.

יש לא מעט מחלקות שמעסיקות למלמי"ם כתורני חוץ (על מנת להקל על המתמחים). רופאים אלה מגיעים לקראת 4 אחרי הצהריים ועוזבים בבוקר. מה ההבדל?

09.06.2016, 20:19

איש לא מערער על הקושי בעבודה ממושכת אך יש לתת הדעת למספר נקודות :
ראשית במרבית בתורנויות המתמחה מצליח לנוח בממוצע 4 שעות .
גם בתורנויות עמוסות על ידי עבודת צוות ״וחלוקת הלילה ״ בין המתמחים ניתן להרוויח שעות מנוחה מבלי להוסיף צוותים.
מקצועות קשים כמו כירורגיה בה יש ניתוחים, למותר לציין כי המומחה מגיע לנתח עם המתמחה ונשאר אחר כך לעבוד יום שלם כשהמתמחה בבוקר יוצא לביתו, אך כמובן סוגיה שעות עבודת המומחה הן שוליות .
חשובה לא פחות היא איכות תקופת ההתמחות שהיא תקופה קצרה שמכתיבה איזה רופא מומחה נכשיר ואילו מומחים יטפלו בכולנו בעתיד.
אם בתורנויות יקוצרו נהפוך את המתמחים בחלקם ל״תורני חוץ״ ופועלים שחורים, באים אחר הצהריים ועובדים עד הבוקר והולכים לביתם . ומה עם הרצאות, לימוד, הכשרה על ידי מומחים ?
חצי מהזמן בכלל לא יהיו בבית החולים בשעות הפעילות שלו .
אז כן, אולי יעבדו קל יותר, אבל איזה ניסיון והכשרה יקבלו ?
מוטב רופא עייף וטוב מרופא ערני שלא יודע מה הוא עושה

אנונימי/ת
09.06.2016, 23:27

אורך ההתמחות לא בהכרח מעיד על איכותה- בארה"ב ובאירופה ההתמחויות קצרות יותר בכשנה-שנה וחצי. האם הסילבוס שלהם פחות מלא? האם אלו רופאים פחות טובים?
ההפך הוא הנכון ודווקא במודלים חלופיים יש רווח של בקרים, שהם בקרי לימוד כך שאיכות ההתמחות תהיה טובה יותר.
אין למידה בכל דקה ודקה של תורנות ולהבדיל מהתורנויות שעשו בזמנו הבכירים בתורנויות היום העומס גדול פי כמה, המטופלים מסובכים הרבה יותר והיכולות דורשות מיומנות רבה יותר. אין הרבה תורנויות שישנים בהן 4 שעות- עם העומס שיש במיון היום זה פשוט לא ישים עד מנותק מהמציאות.
אין שום סיבה לא להוסיף תקנים נוספים- המערכת משוועת להם.

10.06.2016, 07:30

במרבית התורנויות המתמחה מצליח לנוח בממוצע 4 שעות????
אין לי מושג מהיכן לקחת את המידע, אך הוא לחלוטין מוטעה!!!

10.06.2016, 08:27

חבל שבהתמחות שלי פספסתי כל פעם את 4 שעות התנומה.
על איזו התמחות מדובר שישנים 4 שעות? עיניים? עור? רפואה תעסוקתית? בריאות הציבור?

אנונימי/ת
10.06.2016, 10:09

אני אמנם מומחית, אבל בשם המתמחים שלי. יש עדיין רושם כללי שבמחלקת עיניים לא עובדים בתורנויות. תיקון קטן, המתמחה לא נח לרגע, כולל בלילה.

אבל...
אני חושבת שקיצור משך התורנויות במתכונת של תורני חוץ, יפגע קשות בהתמחות.
יש צורך לדעתי להוסיף תקנים כך שמנוחה בעת התורנות תהיה אפשרית.
עוד דבר חשוב שאל למתמחים לשכוח: את מירב שנות עבודתם הם יבלו כרופאים מומחים מן השורה, רובם לא בתנאי מנהלים, ולתנאים שלהם שם, לעניות דעתי, הם צריכים לכוון את עיקר פעילותם.

10.06.2016, 23:22

גברת זלמן היקרה, חבל שבבית הספר לרפואה לא לימדו אותי מתמטיקה, יכול להיות שאז הייתי יודע כיצד ליצר חלוקה של הצוות שלי שאחראי לקבל 100 חולים במיון לנתח בממוצע 3-6 ניתוחים בלילה (לצורך הבהרה לילה = בין השעות 21:00 ל 06:00 למחרת), להיות אחראי על עוד 40 חולים במחלקה ועוד. מעבר לכך למרבית הניתוחים המומחה הכונן אינו מגיע מהבית. בנוסף שמחתי לגלות ש - 6 שנות התמחות מעבר ל 7 שנות לימודי רפואה הן תקופה קצרה בעינייך, מעניין מה את למדת, ש - 6 שנים הן תקופה קצרה (למען האמת יחסית לניווט של בני ישראל במדבר אז ללא ספק מדובר בזמן קצר).
מציע להעניק לך תואר פרופ' מן המניין בהקדם בכירורגיה כללית כי ללא ספק את יודעת הרבה יותר ממני.