חדשות

טכנולוגיה חדשנית לניבוי תפקודי מוח צפויה לקדם טיפולים מותאמים אישית

עבודה משותפת לחוקרים מהטכניון, מצרפת ומארה"ב גילתה טביעת אצבע מבנית במפת הקישורים במוח שבאמצעותה ניתן יהיה לנבא את תפקודי המוח בכל פרט ופרט ולאבחן מחלות על בסיס סריקות MRI שגרתיות

MRI מוח. אילוסטרציה

"טביעת האצבע המבנית" במפת הקישורים העצביים שבמוח ייחודית לכל פרט ופרט והיא הבסיס לתפקוד המוח של אותו פרט ספציפי. במחקר שנעשה על עכברים על ידי צוות משותף לטכניון בחיפה ולחוקרים מצרפת ומארה"ב, נטען כי ממצא זה עשוי לקדם טיפולים מותאמים אישית במחלות מוח.

על דו"ח המחקר שהתפרסם בשבוע שעבר ב-PNAS, כתב העת של האקדמיה הלאומית האמריקאית למדעים, חתומים פרופ' איתמר קאהן, ראש המעבדה לארגון מערכות במוח בבריאות ובחולי מהפקולטה לרפואה בטכניון, בהובלה משותפת עם הדוקטורנט אייל ברגמן, הלומד במסלול משולב לתואר ד"ר לרפואה ו-PhD, הדוקטורנטית פרנצ'סקה מלוזי מאוניברסיטת אקס-מרסיי וחוקרים נוספים ממכון INSERM בצרפת ומכון אלן בארה"ב.

פרופ' איתמר קאהן, ראש המעבדה לארגון מערכות במוח מהפקולטה לרפואה בטכניון. "לתגלית השלכות פוטנציאליות בהקשר לטיפול במחלות מוח"

בעבודה זו ביצעו החוקרים ב-MRI סריקה מבנית-אנטומית של מוחות 19 עכברים. הליך דימות מבני שגרתי זה מספק מעין מפה של המוח, לרבות הקישורים שבין אזורים שונים בו, בדומה למפת כבישים. בהמשך בוצעו סדרת סימולציות להמחשת הארגון התפקודי של כל אחד ממוחות העכברים. הממצאים אימתו את הניבוי מול סריקות  fMRI (תפקודי) של אותם עכברים. כך נמצא שלכל פרט "מפה מוחית" ייחודית משלו והסימולציות מאפשרות לנבא היטב את הארגון התפקודי של המוח על סמך טביעת האצבע המבנית.

שימוש ב"מוח הווירטואלי" לסימולציה של ארגון תפקודי על בסיס קישוריות מבנית והשוואתה לארגון תפקודי כפי שנמדד ב-fMRI. פיתוח זה יאפשר להתבסס באבחון מחלות על סימולציה המבוססת על סריקות MRI שגרתיות

פרופ' קאהן הסביר: "לתגלית חשיבות רבה ברמת המחקר הבסיסי אבל גם השלכות פוטנציאליות משמעותיות בהקשר לטיפול במחלות מוח, ביניהן אלצהיימר, דיכאון ואפילפסיה. זאת משום שמחלות אלו נובעות בין השאר מהשינויים שחלים באותה 'מפת כבישים' של הקישורים במוח ואולם הן מאופיינות בדפוסי שינוי שונים אצל חולים שונים.

"סימולציות מסוג זה", מעריך פרופ' קאהן, "יאפשרו לזהות, על סמך סריקת MRI מבני, את ביטוי המחלה ואולי אף את שלב המחלה במוחו של אדם ספציפי, וכך 'לתפור' עבורו טיפול ספציפי. אפשרות זו תואמת את המגמה השלטת כיום בעולם הרפואה של טיפול מותאם אישית".

נושאים קשורים:  פרופ' איתמר קאהן,  הטכניון,  מחלות מוח,  תפקודי מוח,  חדשות,  מחקר
תגובות