קורונה בישראל

70% משרשרת ההדבקה בקורונה בישראל קשורים לנוסעים שהגיעו מארה"ב

ממצאי מחקר חדש שנעשה באוניברסיטת תל אביב מציגים את נתיבי הגעת נגיף הקורונה לישראל: התנהלות החוזרים מארה"ב לארץ תרמה משמעותית להפצת הנגיף

נוסעים חוזרים בנתב"ג. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

לאחר ששר הפנים אריה דרעי אמר בשבוע שעבר כי "70% מחולי הקורונה בישראל הם חרדים", פורסמו אמש ממצאי מחקר חדש שנעשה באוניברסיטת תל אביב והציג את "נתיבי הגעת הנגיף לישראל". מהנתונים הללו מתברר ש-70% משרשרת ההדבקה בישראל מקורם בייבוא הנגיף מארה"ב. כל השאר באותה שרשרת – מקורם באירופה: בלגיה (8%), צרפת (6%), אנגליה (5%), ספרד (3%), איטליה ורוסיה 2%. מעט נשאי נגיף הגיעו לישראל מהפיליפינים ומאוסטרליה.

עוד עלה מהמחקר כי לפי הערכה, שיעור הנדבקים בישראל מסתכם לכל היותר ב-1%, כך שאוכלוסיית ישראל רחוקה מחסינות עדר. ד"ר עדי שטרן מהמחלקה למיקרוביולוגיה מולקולרית באוניברסיטת תל אביב, שביצעה את המחקר: "אם תפוצת הנגיף בארץ היתה רחבה יותר מעבר ל-1% היינו רואים יותר מוטציות שלו".

המחקר ריצף את הקוד הגנטי של הנגיף והשווה אותו לקוד הגנטי של נגיפי הקורונה שבודדו ברחבי העולם. ד"ר שטרן מסרה כי הקוד הגנטי משתנה מעט במהלך ההדבקות בין בני האדם. המוטציות הקטנות הללו נותנות מעין ברקוד המאפשר לזהות כיצד הנגיף מתפשט.

ד"ר עדי שטרן. "מקרב אלה שנחתו בישראל מארה"ב, התבלטו לרעה מפיצי העל"

מהמחקר הזה עלה עוד שלישראל הנגיף לא הגיע מסין, מוקד ההתפרצות, וגם לא מדרום קוריאה ומסינגפור. הישראלים שהיו בין נוסעי ספינת השיט "דיימונד פרינסס" שבה נתגלו כמה מאות חולי קורונה הובאו לארץ היישר לבידוד כששבו מיפן והם לא הפיצו כאן את הנגיף. נגיפי הקורונה הראשונים הגיעו לישראל רק בסוף ינואר ולא לפני כן.

במחקר הובהר שמקרב אלה שנחתו בישראל מארה"ב, "התבלטו לרעה 'מפיצי העל'" (Super-Spreaders) - חולים בודדים הנעים בהרבה אתרים, לא נשמעים להוראות ותורמים להדבקה המונית: 5% מהחולים  גרמו ל-80% מההדבקות כולן.

לטיסות הרבות שנחתו בנתב"ג מניו יורק מיד כשהחלה המגיפה, יש קשר משמעותי לתפוצת הנגיף בישראל: חובת הבידוד הוטלה עליהם באיחור ניכר - 39 ימים אחרי שנאסר על כניסת הטיסות מסין. התנהלות חוזרים מארה"ב תרמה להפצת הנגיף, כאשר חלק גדול מהם לא הקפיד באופן מלא על הנחיות הבידוד.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  חדשות,  נתב"ג,  ארה"ב,  אוניברסיטת תל אביב,  ד"ר עדי שטרן,  מגיפת הקורונה
תגובות