חדשות

מקרה נדיר ב"זיו": טחול במשקל 10 ק"ג נכרת מגופו של חולה שסבל מגידול

מנהל המחלקה הכירורגית במרכז הרפואי זיו בצפת, ד"ר יבגני סולומונוב: "זה היה ניתוח עם קושי רב בשל גודלו של הטחול וההיצמדות שלו לאיברים פנימיים רבים"

הטחול הענק בידיו של מנהל המחלקה הכירורגית ב"זיו" ד"ר יבגני סולומונוב. צילום: דוברות בית החולים

במרכז הרפואי זיו בצפת ביצעו השבוע ניתוח נדיר: טחול במשקל עשרה ק"ג נכרת מגופו של חולה שסבל מגידול מסוג לימפומה.

מנהל המחלקה הכירורגית במרכז הרפואי זיו, ד"ר יבגני סולומונוב, ביצע השבוע ניתוח לכריתת טחול מגבר בן 56 שסבל מגידול מסוג לימפומה.

מדובר בטחול ענק במשקל של עשרה ק"ג ובאורך של למעלה מ-40 ס"מ, כאשר גודלו הממוצע של הטחול הממוצע הוא כגודל אגרוף כף יד ובמשקל של כ-200 גרם לערך.

כריתת הטחול היתה בלתי נמנעת שכן מלבד הגידול שהיה בתוכו, בשל גודלו של הטחול, הוא דחק את כל האיברים והפעיל לחץ כבד על הסרעפת - מה שגרם לקושי מהותי בנשימה.

יצוין כי מרבית ניתוחי כריתת טחול מתבצעים במרכז הרפואי זיו בשיטה לפרוסקופית - שיטה המבוססת על חדירה לבטנו של המנותח דרך מספר חתכים קטנים בדופן הבטן וביצוע הניתוח בפיקוח מצלמה המעבירה לצוות הרפואי שידור וידאו של מקום הניתוח. במקרה הזה, עקב גודלו של הגידול, הוחלט לבצע ניתוח באמצעות הפעולה הכירורגית הפתוחה. הניתוח עבר בהצלחה.

ד"ר סולומונוב אמר: "לא זכור לי ניתוח של כריתת טחול בגודל כזה משמעותי. זה היה ניתוח עם קושי רב בשל הגודל של הטחול וההיצמדות שלו לאיברים פנימיים רבים. לכל אורך הניתוח היה חשש שמא ייפגעו איברים אחרים, בייחוד הלבלב וכלי הדם".

בניתוח שארך שעות נטלו חלק גם הרופאים הבכירים במחלקה הכירורגית - ד"ר אלכסנדר קוליאדה וד"ר מוחמד כליפה והרופא המתמחה ד"ר סולימאן אלשאער.

נושאים קשורים:  כריתת טחול,  מקרה נדיר,  בית החולים זיו,  לימפומה,  ד"ר יבגני סולומונוב,  כירורגיה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
20.05.2020, 18:22

כל הכבוד שהרופאים מתחילים השתתפו בה שאחרת לא בטוח שהיה מצליח
חשיבה חכמה לערב כמה רופאים כמה מוחות חושבים יותר טוב

20.05.2020, 18:23

תיקון מומחים

20.05.2020, 20:53

כל הכבוד
עם צוות כזה אפשר לבציע כל ניתוח