קורונה בישראל

בטכניון פיתחו מסיכת מיגון רב פעמית שנטענת בחיבור לטלפון נייד

פתרון למחסור בציוד מיגון לצוותים הרפואיים: מסיכת הגנה נגד נגיף הקורונה העוברת חיטוי באמצעות גלי חום שמיוצרים בחיבור ל-USB או למטען סלולרי

המסיכה הרב פעמית הנטענת. צילום: הטכניון

בפקולטה למדע וההנדסת חומרים בטכניון פותחה מסיכת הגנה מפני נגיף הקורונה המחטאת עצמה ונועדה לשימוש חוזר. החיטוי מבוסס על החום המיוצר בשכבת סיבי הפחמן שבתוך המסיכה וזאת באמצעות מטען חשמלי של טלפון נייד. על הפיתוח הוגשה בקשת פטנט בארה"ב.

פרופ' יאיר עין-אלי, דיקאן הפקולטה שבמעבדתו פותחה המסיכה, אמר: "החודשים האחרונים הפכו את מסיכת ההגנה לפריט חובה. כולנו נחשפנו לסוגים שונים של מסיכות ובראשן למסיכה מסוג N95. לצד הריחוק הפיזי והשמירה על ההיגיינה נדרשנו להקפיד על שימוש במסיכות. עם זאת, הרשויות הקפידו להבהיר שהשימוש במסיכות חייב להיות נכון. פירוש הדבר: גם אם הצלחנו לשמור על המסיכה נקייה ויבשה במשך היום, בסופו יהיה עלינו להחליפה.

"הנחיות אלו והצורך הדחוף במסיכות לצוותים הרפואיים והפרא-רפואיים המטפלים בחולי קורונה הובילו לביקוש פתאומי למסיכות ולמרדף אחרי יצרנים וספקים בכל העולם. בארה"ב, לדוגמה, נדרשות כ-3.5 מיליארד מסיכות בחודש כדי להתגונן במקרה של התפרצות חריפה של נגיף הקורונה – פי מאה ממספר המסיכות הקיים שם בפועל. גם בישראל נוצר מחסור במסיכות, שהחריף עם הכרזת משרד הבריאות על חובת השימוש במסיכה".

פרופ' עין-אלי הסביר כי המסיכה שפותחה בטכניון היא מסיכה רב-פעמית שניתנת לחימום מבוקר. "תהליך זה משמיד את הנגיפים שהצטברו עליה במשך היום ומכין אותה לשימוש חוזר".

הקונספט החדשני מבוסס על שכבה פנימית של סיבי פחמן המפוזרים במסיכה באופן הומוגני. כאשר שכבת הסיבים המתחממת באמצעות זרם נמוך (2 אמפר) ממקור סטנדרטי – מטען נייד, חיבור USB או מטען סלולרי – משמידה את הנגיפים.

בתהליך התכנון והפיתוח שותפו גם קבוצות המחקר של פרופ' דבי לינדל ופרופ' עודד בז'ה מהפקולטה לביולוגיה. הצוות הרב-מחלקתי יצר ובדק אבטיפוס של המסיכה, הנטענת באמצעות חיבור למטען הטלפון הנייד.

בסיוע היחידה העסקית של הטכניון הוגש על הפיתוח בקשה לפטנט בארה"ב. מתקיימים עתה מגעים עם גורמים בתעשיה לשם מסחורו.

נושאים קשורים:  מסיכת הגנה,  ציוד רפואי,  הטכניון,  מסיכת מיגון רב פעמית,  פרופ' יאיר עין-אלי,  פטנט,  נגיף הקורונה,  קורונה
תגובות